Dom dla seniora. 3 najważniejsze zasady przy wyborze projektu

16.04.2022

Jesień życia to czas, kiedy najważniejszymi wartościami stają się zdrowie i komfort. Z tego powodu wiele osób starszych decyduje się na zmianę swojej przestrzeni domowej na bardziej dostosowaną do swoich możliwości i potrzeb. Czym kierować się przy wyborze projektu domu dla seniora? O tym w artykule.

Dom na miarę potrzeb seniora

Projekty domów przeznaczonych dla seniorów muszą uwzględniać specyficzne wymagania tej grupy wiekowej. Co więcej, należy wziąć pod uwagę funkcjonalność domu na najbliższe lata, kiedy to sprawność osoby starszej może się zmniejszyć. Aby zatem taki dom spełniał swoje przeznaczenie, przy wyborze projektu należy się kierować trzema najważniejszymi zasadami.

 

Ergonomia przestrzeni

Postępujący proces starzenia sprawia, że w życiu seniora pojawiają się ograniczenia zdrowotne. Z tego powodu przestrzeń domu powinna być dobrze przemyślana. Warto uwzględnić w projekcie zmieniające się potrzeby osób na emeryturze, by np. bez problemów mogły sobie radzić, używając sprzętów wspomagających poruszanie (wózków, balkoników). Trzeba również zwrócić uwagę na to, czy szerokość korytarzy pozwala na sprawną komunikację, a w łazience jest wystarczająco dużo przestrzeni. Obszerny prysznic, bez kabiny i brodzika, zapewni swobodę ruchu oraz pozwoli na wykorzystanie urządzeń pomocniczych w kąpieli. Pamiętaj jednak, by z wielkością domu nie przesadzić. Idealny dom dla osoby po 60. roku życia to taki między 80 a 100 metrów kwadratowych, w którym wszystkie miejsca są łatwo dostępne, a dojście do nich nie zajmuje wiele czasu i trudu.

Zobacz także: Zamień dom na mniejszy

Brak barier

Ograniczenia w poruszaniu się osób starszych to najważniejszy powód, dla którego należy zwrócić uwagę na bariery komunikacyjne w projekcie. Dla seniorów najlepiej sprawdzą się domy parterowe. Wybierając projekt domu sprawdźmy, czy nie prowadzą do niego schody. Garaż i kotłownia powinny znaleźć się w budynku, by nie było konieczności wychodzenia na zewnątrz. Jeśli dom znajduje się na wzniesieniu, konieczne będą podjazdy. Często ludzie podejmujący decyzję o budowie nie potrzebują jeszcze tego typu rozwiązań, ale warto wziąć je pod uwagę, by nie trzeba było w przyszłości remontować czy wprowadzać większych zmian w projekcie.

Zobacz także: Budowa domu po 60, czy to możliwe w tym wieku?

 

Bezpieczeństwo i komfort

Ważną rzeczą dla osób na emeryturze jest bezpieczeństwo, dlatego dobrym pomysłem jest intuicyjny system sterowania zabezpieczeniami, roletami i ogrzewaniem. Dom musi być również przytulny i ciepły, a jego otoczenie powinno mieć pozytywny wpływ na nastrój mieszkańców. Kobieta po 60. będzie szczęśliwa, jeśli w ogrodzie znajdzie się miejsce na piękne, ale niezbyt wymagające kwiaty, mężczyzna natomiast z pewnością doceni werandę, gdzie będzie mógł wygodnie odpocząć i schronić się przed słońcem. Styl życia seniorów musi zostać uwzględniony w projekcie, by w pełni cieszyli się swoim nowym miejscem na ziemi.

Zobacz także: Mały biały domek na drugą młodość

 

Podsumowanie

 

Wybierając projekt domu dla seniora musimy pamiętać o specyficznych potrzebach, jakie determinowane są wiekiem. Ergonomia przestrzeni, brak barier i przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców są w tym przypadku priorytetem. Nie bez znaczenia jest również zapewnienie komfortu i uwzględnienie stylu życia osób starszych. Przestrzeganie tych wszystkich zasad przy wyborze projektu z pewnością przyczyni się do podniesienia jakości życia na emeryturze.

 

 

Powrót

Zobacz także