Czym charakteryzuje się styl budownictwa typu dom beskidzki?

10.10.2023

Dom beskidzki to tradycyjny rodzaj budownictwa charakterystyczny dla Beskidów, górskiego regionu w Polsce i Czechach.

FOTO: brenna.org.pl

Ten styl architektoniczny jest zwykle związany z górskimi chałupami i ma swoje unikalne cechy charakterystyczne:

1. MATERIAŁY BUDOWLANE

 Dom beskidzki jest zwykle budowany z drewna, zarówno w konstrukcji ścian, jak i dachu. Drewno jest dostępne w obfitej ilości w górskim regionie Beskidów, co sprawia, że jest to naturalny wybór.

foto: Beskidzki Dom Zielin „Przytulia”

2. KONSTRUKCJA

 Dom beskidzki ma zazwyczaj jedno- lub dwuspadowy dach kryty drewnianą lub gontową dachówką. Konstrukcja dachu jest często wydatnie ukształtowana, co pozwala na gromadzenie dużej ilości śniegu zimą.

3. KSZTAŁT I ROZMIAR

Dom beskidzki jest zazwyczaj stosunkowo niewielki i skromny w rozmiarach. Charakteryzuje się prostym kształtem i niskim profilem, aby lepiej przetrwać surowe warunki górskiego klimatu.

4. DETALE ARCHITEKTONICZNE

Choć dom beskidzki jest stosunkowo prosty w formie, może posiadać niektóre ozdoby i detale architektoniczne, takie jak drewniane gzymsy, rzeźbione ozdoby czy zdobienia na oknach i drzwiach.

5. FUNKCJONALNOŚĆ

Styl ten jest często dostosowany do trudnych warunków klimatycznych gór Beskidów, z uwzględnieniem konieczności izolacji termicznej i ochrony przed śniegiem i wiatrem. Wnętrza domów beskidzkich są zazwyczaj funkcjonalne i praktyczne.

6.LOKALNE TRADYCJE

Styl domów beskidzkich jest często ukształtowany przez lokalne tradycje i techniki budowlane. W związku z tym może istnieć pewna różnorodność stylów w zależności od konkretnej części Beskidów.

Dom beskidzki jest nie tylko charakterystyczny dla regionu Beskidów, ale także stanowi często element kulturowego dziedzictwa tego obszaru. Dzięki swojej prostocie, funkcjonalności i dostosowaniu do surowego klimatu górskiego, ten styl budownictwa jest nadal popularny w regionie i stanowi inspirację dla nowoczesnych projektów budowlanych.

Polecamy leksykon domów z drewna !

 

Zapraszamy do artykułu:  Jakie są różnice pomiędzy architekturą w Beskidzie Śląskim, Żywieckim i resztą Beskidów?

Powrót

Zobacz także