Który dom jest tańszy – szkieletowy czy z bali?

23.11.2023

Projekt Orlean 4, projekt z bali L-305

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ koszty budowy zależą od wielu czynników, takich jak:

  1. Rodzaj i jakość materiałów.
  2. Projekt architektoniczny.
  3. Wielkość i kształt domu, 
  4. Ekipa budowlana.
  5. Przygotowanie terenu. Domy z bali często budowane są w górach na mocno pochyłych parcelach. Zyskujemy dodatkową kondygnację, która jednak znacznie podnosi koszt budowy.
  6. Standardy budowlane: W niektórych regionach obowiązują specjalne normy budowlane dla konstrukcji z drewna. Spełnienie tych norm może zwiększyć koszty budowy.
  7. Dostępność materiałów/lokalizacja Koszt budowy domu drewnianego i domu z bali drewnianych może się różnić w zależności od lokalizacji. Dostępność materiałów, ceny robocizny i lokalne przepisy budowlane mogą mieć wpływ na ostateczny koszt budowy.
  8. Jednak na podstawie wycen firm wykonawczych, można wskazać, że domy szkieletowe są tańsze niż domy z bali z następujących powodów:
  9. Drewniane domu szkieletowe wymagają mniejszej ilości litego drewna i są szybsze w wykonaniu.
  10. Domy z bali wiążą się z większymi nakładami finansowymi, ponieważ potrzebują grubych i solidnych bali, które są trudniejsze w obróbce, transporcie i montażu. 

Pamiętajcie też, że na rynku dostępne są przeróżne wersje domów z bali. Wykonawcy stosują różne grubości bali oraz docieplenia.

Ogólnie rzecz biorąc, grubość bali drewnianych w domach z bali może wynosić od kilku do kilkudziesięciu centymetrów, w zależności od projektu, obciążeń oraz wymagań konstrukcyjnych. W praktyce grubość bali jest ustalana indywidualnie dla każdego projektu, zwykle przez projektanta konstrukcji lub inżyniera budownictwa.
 

Powrót

Zobacz także