Dom z bali - jaka grubość bala

14.03.2024

Planujesz budowę domu z bali?
Nie wiesz jaka grubość bala będzie najodpowiedniejsza?

W naszych projektach domów z bali stosujemy różne grubości bala. Najczęściej spotykane to:

  • bala drewniany grubości 25 cm z odpowiednią warstwą ocieplenia (np. L-300),
  • bal drewniany grubości 30 cm z odpowiednią warstwą ocieplenia (np. L-116-1),
  • bala drewniany grubości 35 cm z odpowiednią warstwą ocieplenia (np. L-308),

Czy można zmienić grubość bala w projekcie domu?

Tak, można zmienić grubość bala!
Według Prawa Budowlanego, za zmiany nieistotne w zatwierdzonym projekcie budynku uznaje się zmiany dotyczące rodzaju materiału, z którego stawiamy ściany (o ile nie spowodują zmiany wielkości domu). Zwiększając lub zmniejszając grubość bala, powinniśmy odpowiednio zwiększyć lub zmniejszyć grubość docieplenia. Wymiary budynku nie zmieniają się znacząco.

Nie ma potrzeby zmiany grubości bala na etapie adaptacji. Można to zrobić później, w trakcie budowy. Szczegółowy opis konstrukcji wraz z charakterystyką potrzebny będzie po zakończeniu budowy. Wtedy kierownik budowy powinien zadbać o dostarczenie do nadzoru projektu technicznego uwzględniającego wszystkie zmiany: te dotyczące ścian, jak i innych (np. instalacji).

Wybór grubości bali na Twój nowy dom powinien być omówiony przede wszystkim z WYKONAWCĄ.
Każda firma wykonawcza ma swoje preferencje, doświadczenie oraz dostęp do materiału. Zazwyczaj są to rozwiązania sprawdzone. Zachęcamy do poproszenie wykonawcy o możliwość obejrzenia wybudowanego domu a jaszcze lepiej o kontakt z inwestorami, którzy już mieszkają w domu wybudowanym przez nich.

Powrót

Zobacz także