Jakie są cechy charakterystyczne domu w stylu góralskim?

13.04.2024

Oferujemy gotowe projekty domów góralskich z bali, które doskonale sprawdzą się na terenie całego kraju.

Tradycyjny styl góralski charakteryzuje się kilkoma podstawowymi cechami:

  1. Drewno: W góralskich domach drewno jest dominującym materiałem. Ściany, sufit, podłoga, meble, schody, balustrady, okiennice – niemal wszystko wykonane jest z drewna. To sprawia, że wnętrza w stylu góralskim wyglądają na ciepłe, przytulne i domowe.
  2. Rysunki i malowidła: Na ornamentach często znajdziemy kwiaty, podobizny zwierząt oraz różne motywy nawiązujące do folkloru. Rysunki w stylu góralskim są pełne nasyconych kolorów, z widoczną dominacją czerwieni.
  3. Niesymetryczne meble: Meble w stylu góralskim często mają nieregularny kształt. Wykorzystują drewno, które nadaje im charakterystyczny wygląd.
  4. Tkaniny z wzorami kwiatów: Wnętrza góralskich domów są pokryte tkaninami z różnymi wzorami kwiatów. Góralskie rysunki można znaleźć na poduszkach, kanapach, pościeli, zasłonach, dywanach oraz kocach.
  5. Nowoczesny dom w stylu góralskim to również możliwe połączenie tradycji z nowoczesnością. Współczesny sposób aranżacji wnętrz pozwala na zachowanie najważniejszych elementów i uroku góralskich motywów, jednocześnie dodając nutę nowoczesności. Ciepłe drewno, charakterystyczne dla tradycyjnego stylu góralskiego, może zostać ochłodzone poprzez wykorzystanie jaśniejszych kolorów. Styl nowoczesny, z prostymi formami, minimalną ilością zdobień i stonowanymi kolorami, może współistnieć z góralskimi elementami, tworząc harmonijne wnętrza. 

KAŻDY GOTOWY PROJEKT DOMU MOŻNA ZMIENIĆ

Zachęcamy, aby poszukać informacji na temat budownictwa drewnianego na terenie, gdzie planujesz budowę. Warto zadbać o elementy charakterystyczne dla Twojego regionu.

REGIONY ETNOGRAFICZNE

Polska ma wiele regionów o unikalnych tradycjach budownictwa drewnianego, takich jak:

  • Beskid Śląski i Beskid Żywiecki, Podhale, Mazowsze, Małopolska, Kaszuby Kurpie, Kujawy czy Śląsk !

Podział na podstawie tych regionów mógłby uwzględniać specyficzne style, techniki i materiały używane w danym obszarze.

Powrót

Zobacz także