DOM LUB MIESZKANIE W MIEŚCIE CZY POZA MIASTEM?

05.11.2020

Narodowa kwarantanna skłania wielu Polaków do refleksji na temat budowy własnego domu. Przymusowe zamknięcie stało się bardzo dotkliwie. Wielu rodaków rozważa przeprowadzkę z miasta na wieś.
Czy lepiej kupić nowe mieszkanie od dewelopera lub na rynku wtórnym, czy jednak budować dom? Jak budować dom, to w mieście czy poza nim. Sprawdzamy ceny mieszkań w Bielsku-Białej. Za nowe mieszkanie w stanie deweloperskim zapłacimy około za 400 tys. zł. Za lokum na 8 piętrze na jednym ze „starych” osiedli wydamy około 220 tys. zł.

Może jednak warto poszukać parceli pod budowę w granicach miasta lub na jego rozległych obrzeżach? Postanowiliśmy opisać za i przeciw każdego rozwiązania.

PLUSY BUDOWY W MIEŚCIE:
- Praca. Dla wielu z nas codzienne dojazdy są koniecznością.
- Dzieci. Miasto daje jednak więcej możliwość. Kluby sportowe, zajęcia ceramiczne, dostęp do nauczycieli i korepetytorów.
- Nawyki. Kino, teatr, spacer po starówce, centrum handlowe. Dojazd do tych wszystkich miejsc zajmie nam jedynie kilkanaście minut.
- Rodzina i znajomi. 

WADY BUDOWY W MIEŚCIE:
- Hałas.
-Zanieczyszczenie powietrza. Nie bez powodu od kilku lat eksplodowała sprzedaż filtrów powietrza. Szereg ekspertyz i badań pokazuje, że zła jakość powietrza ma bezpośredni wpływ na choroby układu oddechowego.

PLUSY BUDOWY POZA MIASTEM:
- Czyste powietrze.
- Władze gminne oraz małych miejscowości są skoncentrowane na potrzebach swoich mieszkańców. Z doświadczenia wiemy, że łatwiej i szybciej można załatwić sprawę w urzędzie w małej miejscowości. Zazwyczaj  władze dbają o przyjazne place zabaw i boiska. Jest wszystko, czego potrzebuje nowoczesny singiel, młode małżeństwo, rodzina z dziećmi, a także seniorzy.
- Parcele za miastem są znacznie tańsze niż działki w obrębie miasta. Często działka położona 1km od granicy jest o kilkadziesiąt tysięcy tańsza niż podobna w obrębie miasta.

MINUSY BUDOWY POZA MIASTEM:
- Ograniczony dostęp do restauracji, kin, centrów handlowych,
- Szkoły ponadpodstawowe. O ile w każdej miejscowości znajdziemy szkołę podstawową, o tyle ze szkołą średnią będzie problem. Jesteśmy zmuszeni wozić dzieci lub zorganizować im inną formę dojazdu do szkoły.
- Rodzina i znajomi. Nowej rodziny nie znajdziemy, ale znajomych tak. Poznajemy w nowym miejscu nowych znajomych, którzy tak jak my postanowili zamieszkać z dala od centrum, mają dzieci w podobnym wieku.

Zapraszamy do sprawdzenia oferty zakupu domu w miejscowości Kalna położonej między miejscowościami Bielsko-Biała - Żywiec.

Powrót

Zobacz także