Wady i zalety projektu L-302

03.12.2023

Od blisko dwóch lat niesłabnącym powodzeniem cieszy się kolekcja domów L-302.
Inwestorzy kupują zarówno wersje murowane, jak i szkieletowe. Postanowiliśmy zebrać wady i zalety budowy domu w stylu L-302

Zalety domów z serii L-302:

 1. Estetyka: Niektórzy właściciele domów mogą preferować minimalistyczny wygląd budynku, a brak okapów może przyczynić się do uzyskania bardziej nowoczesnego lub schludnego wyglądu. L-302 to klasyczny projekt typu Nowoczesna Stodoła !
 2. Koszty: Montaż i konserwacja okapów mogą generować pewne koszty. Brak okapów może zatem pomóc w ograniczeniu inwestycji początkowych oraz kosztów związanych z konserwacją i naprawami.
 3. Przestrzeń użytkowa: W przypadku braku okapów, nie ma przeszkód w postaci wychodzących poza budynek konstrukcji, co może być korzystne w przypadku planowania przestrzeni użytkowej na zewnątrz domu, takiej jak tarasy czy altanki.
 4. Brak problemów z zamarzaniem rynien: W regionach o niskich temperaturach, rynny mogą zamarzać, co prowadzi do różnych problemów. Brak okapów eliminuje to ryzyko, choć równocześnie niesie inne potencjalne kwestie związane z odprowadzaniem wody.
 5. Brak konieczności konserwacji okapów: Okapy wymagają regularnej konserwacji, takiej jak czyszczenie liści i innych zanieczyszczeń. Brak okapów oznacza, że ​​nie ma potrzeby zajmowania się tymi rutynowymi zadaniami.
 6. Innowacyjne rozwiązania: W dzisiejszych czasach architekci opracowują innowacyjne rozwiązania związane z odprowadzaniem wody, które nie obejmują tradycyjnych okapów. Mogą to być na przykład specjalne systemy dachowe, które kierują wodę w sposób kontrolowany (rynna ukryta).

foto: rheinzink.pl

Wady domów L-302:

 1. Zniszczenia fasady: Woda, która spływa po ścianach budynku, może powodować zanieczyszczenia i zniszczenia fasady. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do konieczności remontu i poniesienia dodatkowych kosztów.
 2. Erozja gruntu: Opady deszczu bez okapów mogą powodować erozję gruntu wokół domu. To może prowadzić do podmycia fundamentów i problemów z stabilnością konstrukcji.
 3. Problemy z izolacją termiczną: Stałe narażanie budynku na wilgoć może wpływać negatywnie na izolację termiczną, co z kolei może skutkować wzrostem kosztów związanych z ogrzewaniem lub chłodzeniem domu.
 4. Zwiększone ryzyko uszkodzeń przez wiatr: Silne wiatry mogą przyspieszać spływ wody po ścianach budynku, co zwiększa ryzyko uszkodzeń strukturalnych i zwiększa ryzyko zalania.
 5. Brak ochrony dla osób wchodzących do domu: Brak okapów może sprawić, że wejście do domu jest bardziej podatne na warunki atmosferyczne, co może utrudnić wejście i wyjście z budynku w deszczu czy śniegu.
Powrót

Zobacz także